Minőségbiztosítási szakmérnök
Hivatások
Minőségbiztosítási szakmérnök
Angol elnevezés:
Quality engineer
Értéke:
Kezeli:
Szatmári Sándor
| Szerkeszti:
Marozsán Dávid, Chmelar Fanni
a minőség nem pótolható a mennyiséggel
A mindennapi életben gyakran használjuk a minőség kifejezést, megfogalmazása azonban mégsem olyan egyszerű. A szakemberek is többféleképpen értelmezik, definiálják, attól függően, hogy mire helyezik a hangsúlyt. Az árutermelés kialakulása óta nehézség az emberiség számára a termékek és szolgáltatások mennyiségi és minőségi kérdéseinek egymáshoz való viszonya. A minőség az ipari forradalom óta döntő tényezővé vált, mert a termelés megsokszorozódott, ezért szükségszerűvé vált minőség szempontjából figyelembevétele. A mai minőségellenőr kialakulásának gyökerei egészen a múlt századig vezethetők vissza, amikor a tudományos munkaszervezési törekvések megjelentek. Korábban minden mesterember maga határozta meg a saját termékeire vonatkozó minőségi követelményeket, saját szabványokat alkalmazott, maga tervezte és készítette termékét. A tömeggyártás elterjedésével a minőségellenőrzés komoly feladatokkal találta szembe magát. Nem lehetett már minden egyes termék összes jellemzőjét ellenőrizni, így került előtérbe a minőségirányítás. illetve a minőségügyi rendszerek, szabványok. Napjainkban vezetik be hazánkban az ISO (egyenlő) szabványt, amelyet a világ legnagyobb szabványügyi szervezete dolgozott ki. Feladata olyan műszaki szabványok kidolgozása, amelyeknek jelentős gazdasági és társadalmi hatása is van. Ezek a szabványok hozzájárulnak a termelés, a szolgáltatások hatékonyabbá tételéhez, valamint megkönnyítik az országok között a technológia átadást, és fogyasztóvédelmi feladatot is ellátnak. a megfelelő minőségű termékek gyártása és a minőségellenőrzés szerepe a szabványok megjelenésével felerősödött. A szabványok bevezetésével kialakult egy új feladatkör, a minőségellenőré.
Elvárt végzettség:
Felsőfokú
Munkaidő
8 órás
Munkakörnyezet
Beltéri
Kültéri
Munka jellege:
Fizikai:
3/5
Szellemi:
5/5
Kreatív:
5/5
Veszélyes:
3/5
A hivatás története
A minőségbiztosítási mérnök egy termelő és/vagy szolgáltató vállalat minőségbiztosítási rendszeréért felelős. Munkája jelentheti annak kialakítását, a már meglévő rendszer szakszerű működtetését, ellenőrzését, felügyeletét. A minőségbiztosítási mérnök által felügyelt rendszer vagy folyamat vonatkozhat a gyártási vagy szolgáltatási folyamatra, az ügyfelekkel való kapcsolattartásra, de a belső - pénzügyi, személyügyi - működésre is. Munkájához tartozik a minőségbiztosítási rendszer folyamatos fejlesztése is, amelynek része a működés során történő elemzés és fejlesztési javaslatok, illetve megoldások kidolgozása, véghez vitele.
Ez egy viszonylag fiatal szakma, jelenleg is fejlődő fázisban van, kialakulása még nem túl nagy múltra tekinthet vissza, a fejlődése jelenleg is tart. Egyre nagyobb területen veszik igénybe (termelés, hatékonyság növelés).
Amit még tudni lehet a hivatásról
Kialakítja egy termelő és/vagy szolgáltató vállalat minőségbiztosítási rendszerét, a rendszert szakszerűen működteti, ellenőrzi és felügyeli, részt vesz az elemzésben és a folyamatos fejlesztésben.
feladatai:
- a vállalat által gyártott termékek minőségszintjének összegyűjtése;
- minőségügyi célok meghatározása;
- reklamációs információk begyűjtése és kezelése;a termék minőségével kapcsolatos belső és külső jelentések elkészítése;
- folyamatauditok végrehajtása;
- termékauditok irányítása;
- beszállítói auditok végzése;
- minőségbiztosítási módszerek alkalmazása;
- minőségi problémák megoldása;
- a meglévő és az új termékek támogatása minőségügyi szempontból;
- a vállalat minőségirányítási és minőségbiztosítási rendszerének felügyelete, működtetése, elemzése és folyamatos fejlesztése;
- a gyártási minőség és a vevői elégedettség nyomon követése és fejlesztése;
- hibaanalízissel kapcsolatos feladatok koordinálása.
A minőségbiztosítási mérnök elsődleges munkahelye az iroda, ahol tervez, fejleszt, illetve dokumentál. Ahhoz, hogy munkájának ezt a részét el tudja végezni, elengedhetetlen azonban, hogy hozzájusson az aktuális információkhoz, így el kell jutnia a vállalat azon részeihez (termelő egység, ügyfélkapcsolati osztály, más részlegek) is, amelyeknek a minőségbiztosítását végzi. A minőségbiztosítási mérnök munkájának eszközei egyfelől a dokumentációhoz, másfelől a vállalat termelési, illetve szolgáltatási folyamataihoz kapcsolódnak:
- számítógép minőségbiztosítási szoftverekkel, nyomtató;
- telefon, mobiltelefon, fax;
- íróeszközök, irodaszerek;
- gépek, berendezések és eszközök, amelyek a vállalat profiljához pl. gyógyszeripari, elektronikai, bútoripar stb. illeszkednek;
- anyagok, amelyek a vállalat profiljához kapcsolódnak pl. fa, műanyag, fém.
Előnyök
A minőségbiztosítási mérnök munkaidőbeosztása heti 40 óra, abban az esetben is, amikor a cég esetleg több műszakos vagy folyamatos munkarendben végzi a tevékenységét. Ez nagy könnyebbség a szakmában dolgozóknak, hiszen jobban tervezhető így a munkaidőbeosztás a több műszakoshoz és a folyamatos munkavégzéshez képest.
A minőségbiztosítási mérnök munkája során baleseti veszélyforrást jelenthetnek az alkalmazott berendezések, a felhasznált alapanyagok pl. gyúlékony anyagok;
a termelőüzemben nem ritka a zaj és a por nagy mennyisége sem.
A balesetvédelmi előírások betartásával természetesen ezek a veszélyforrások kiszűrhetőek, csökkenthetőek.
Hátrányok
Hátránynak számít, hogy a munkája során feltárt problémákat fel kell vetnie a minőségbiztosítási mérnöknek, ezek miatt pedig konfrontálódnia kell, ami egy jelentős stresszforrás. Az emberek a változást mindig ellenállással fogadják, így némi nehézséget okoz a változtatások bevezetése a működési folyamatokban. Ehhez kell a stressztűrés és a jó kommunikációs készség egyaránt.
A szakma nagy arcai
A teljesség igénye nélkül, mert sok iskola és irányzat van, így csak említésképpen:
- Frederick Winslow Taylor A minőségügy első úttörőjének Frederick W. Taylor (1856–1915) amerikai mérnök tekinthető, aki munkásságával a minőségügy alapjait fektette le.
- Taylor 1911-ben kiadott „A tudományos irányítás alapelvei” című könyvében leírt alapelvek később „taylorizmus” néven váltak ismertté.
- Henry Ford (1863–1947) amerikai üzletember, a Ford Motor Company alapítója, az autóipar, a futószalagos gyártósor és a modern tömeggyártás egyik úttörője. A nevét viselő, gépkocsikat gyártó céget máig leszármazottai vezetik. Termékeny feltalálónak számított, nevéhez 161 amerikai szabadalom fűződött. A Ford Company tulajdonosaként a világ leggazdagabb és leghíresebb emberei között volt. A nevéhez fűződő fordizmus nemcsak az autógyártást, de az Egyesült Államok közlekedését és iparát is forradalmasította. Híres mondata: „Vevőink minden színigényét ki tudjuk elégíteni, ha fekete kocsit rendelnek.”
GYIK
Kérdés: Milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak a végzettség megszerzését követően?
Válasz: Nagy a kereslet a minőségbiztosítási szakmérnökök iránt, mely csak egyre nő a jövőbeli vállalatfejlesztésekkel egyidőben.
Kérdés: versenyképes jövedelemmel kecsegtet-e a pálya?
Válasz: Igen, teljes mértékben.
Kérdés: Hosszú távon alkalmazzák-e a minőségbiztosítási szakembert a versenyszférában és azon kívül is?
Válasz: Igen, sokrétű az elhelyezkedési lehetőség ezzel a végzettséggel, mely biztosíték arra, hogy számos területen van szükség erre a szaktudásra. Mivel fejlődő területről van szó, hosszú távú karrierlehetőséget biztosít, nem csupán „divatszakma”.
Városi, legendák, előítéletek, sztereotípiák
A minőségbiztosítási szakmérnök nem belső ellenőr, aki a hibák feltárását tűzi ki célul. A konfliktusok nem öncélúak, amelyek amiatt adódhatnak, hogy felveti a javító javaslatait. Sőt, inkább sikerélményt okozhat a munkájával, amikor javíthatják a már meglévő jó eredményeket, termelési mutatókat, költségcsökkentést.
Miket csináltak már ezen hivatás művelői?
https://www.researchgate.net/publication/313480299_A_minosegiranyitas_fejlodese_es_jovobeli_lehetosegei
A minőség fogalma is folyamatosan fejlődött, a kutatók különböző aspektusokból vizsgálva finomították tartalmát.
Hol képzik?
Kizárólag felsőfokú végzettséggel betölthető munkaterület Szakképzettség: Minőségbiztosítási szakmérnök szakirányú továbbképzés
Felsőoktatási szak neve: Minőségbiztosítási szakmérnök, legalább egy alapképzésben szerzett oklevél a feltétele.
Főbb tantárgymodulok:
• matematikai statisztika;
• szabványosítás és jogi ismeretek;
• minőségszínvonal, megbízhatóság, költség-, életciklus-elemzés;
• folyamatjavítás és fejlesztés;
• minőségszabályozás, - menedzsment;
• meteorológia, mérési rendszerek.
A képzés célja - olyan felsőfokú végzettséggel már rendelkező - minőségbiztosítási szakmérnökök, ill. minőségbiztosítási szakemberek képzése, akik a posztgraduális képzés elméleti és gyakorlati anyagának elsajátításával tudásukat képesek a vállalati minőségügy minden területén használni, valamint a minőségügyi technikák és menedzsment módszerek ismeretében a vállalati minőségirányítási rendszert üzemeltetni és vezetni.
A képzés elvégzése után a minőségbiztosítási szakmérnökök és a minőségbiztosítási szakemberek alkalmassá válnak a mai korszerű követelményeknek megfelelő minőségirányítási rendszerek kiépítésére, működtetésére, irányítására és fejlesztésére.
Alapismeretek és szakmai törzsanyag: 50 kredit
matematikai statisztika, minőségügy fogalomrendszere, szabványosítás és jogi ismeretek, minőségszínvonal-elemzés, megbízhatóság, költség- és életciklus-elemzés, értékelemzés, kísérlettervezés, minőségirányítási és szabályozási szoftverek alkalmazása
Speciális szakmai ismeretek: 60 kredit
minőségmenedzsment, minőségszabályozás, folyamatjavítás, -fejlesztés, ellenőrzés-technika, mérés, beszállítás, átvételi ellenőrzés, minőségirányítás és -szabályozás számítógépes támogatással, tervezés és gyártásirányítás, szakmaspecifikus ismeretek (gépipar, autóipar, hadiipar, élelmiszeripar, gyógyszeripar, különféle szolgáltatások: oktatás, közigazgatás, egészségügy, kereskedelem stb.)
Belépő ismeretek
A minőségbiztosítási mérnök munkahelyétől függően az adott cég profiljának megfelelő területen kell otthonosan mozognia, illetve az elemzésekhez a matematika egyes területein:
- matematika;
- informatika;
- technika, életvitel és gyakorlat
A minőségbiztosítási mérnök akkor élvezi igazán a munkáját, ha érdeklődése egyfelől adott problémák, tevékenységek megértésére és megoldására, másfelől adott szabályok megalkotására, és betartatására irányul.
- Elemző
- Tárgyias
Az elemzések és a minőségi folyamatok megtervezése és véghez vitele során elengedhetetlen a helyzetváltoztatás, és a pontos tervezés. A munka jellegéből fakadóan tehát fontos:
- ép végtagok - főleg kar és ujjak;
- ép látás és hallás - tervezés során;
- jó mozgás – a gyártás során az eszközök, berendezések mentén;
- egészséges szív- és keringési rendszer - a munka okozta fokozott figyelem, stressz miatt.
- Nyelvismeret;
- Egészségügyi alkalmasság;
- Gyakorlat és rutin;
- Tantárgyak;
- Képességek (pl. kézügyesség, kreativitás, gyorsaság, stb.)
- Fizikai adottságok (magasság, testsúly, fizikum)
- Soft skillek (kommunikáció, konfliktuskezelés, problémamegoldás, empátia)
Piaci helyzet
Mivel ez egy viszonylagosan új foglalkozás, és igény van még további minőségbiztosítási mérnökökre, úgy ez a kereset növekedhet az elkövetkezendő években.
A vállalatok piaci helyzete nagyon különböző. A minőségbiztosítás bevezetésére vonatkozó kényszereket és ösztönzőket ez a piaci helyzet határozza meg. Azokon a piacokon, ahol a vállalatok általában még nem rendelkeznek minőségbiztosítással, a rendszer kiépítésével, versenyelőnyre lehet szert tenni. A minőségi jelzések termékeink megkülönböztetésére is alkalmasak. Ellenkező esetben – olyan üzleti területeken, ahol a minőségbiztosítás már általánosan elterjedt – a minőségi intézkedések a versenyhátrány csökkentésére lehetnek alkalmasak. A megfelelő minőség elérése nélkül egyes piacokon reménytelen eladni. Különösen olyan piacokon igaz ez, ahol a széles körben, esetleg világszerte ismert márkákkal és védjegyekkel megkülönböztetett termékek vannak túlsúlyban, ezek mögött ugyanis mindig nagyon komoly és hatékony minőségi rendszerek működnek. Mint látni fogjuk, a minőségbiztosítás egyik hangsúlyos eleme a szállítók minősítése, a beszállított anyagok, alkatrészek ellenőrzése. A követelmények teljesítése annál egyszerűbb, minél fejlettebb a szállító minőségi tevékenysége.
Ha a vevő pozíciója megengedi, akkor emiatt nyomást gyakorolhat szállítójára, és ez a termelési láncon továbbterjedhet. Tömegcikkek, sok helyen felhasználható alapanyagok, alkatrészek gyártói magas piaci részesedést érhetnek el a megfelelő minőséget bizonyító jelzésekkel, mert ezek a cikkek több kereskedelmi fázison keresztül jutnak el a feldolgozóhoz, a kereskedelem pedig előnyben részesíti azokat a termékeket, amelyeknek bizonyítottan megfelelő a minősége. Főként olyan termékeknél igaz ez, amelyek a feldolgozó által készített végtermék költségének igen kis hányadát jelentik. Speciális ügyletek a közszállítások. Az állam úgy is igyekszik minőségi elkötelezettségét bizonyítani, hogy a közbeszerzéseknél előnyben részesíti a megfelelő minőséget bizonyító szállítókat. A magyar közbeszerzési törvény is előírja, hogy a megfelelő minőségi tanúsítvánnyal rendelkező ajánlattevőket az elbírálásban előnyben kell részesíteni.
Az auditor vállalkozások fő profilja a minőségügyi rendszer felülvizsgálata, emellett részt vesznek a minőségügyi képzésben is. Az auditorok tevékenységének színvonalát regisztráló szervezetek bizonyítják. A regisztrációrendszere nem egységes, több párhuzamos intézmény-rendszer működik. A Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) nem végez auditálást, de nyilvántartja az auditor szervezeteket (Directory of Quality System Registration Bodies).
A magyar tanúsító cégek – a tanácsadókhoz hasonlóan külföldi vállalkozásokhoz kötődnek.
Néhány magyar auditor cég már környezeti irányítási rendszer felülvizsgálatát is ellátja. Általánosan jellemző, hogy a cégek intenzíven készülnek erre az új feladatra.
Érdemes kitérni arra:
- mekkora a piac
- a hivatás jövőképe
- milyen elágazási, leágazási lehetőségek vannak
- mekkora a szakma megbecsültsége laikusok és szakmabeliek között
Hazai viszonyok
A minőség fogalma és szerepe a vállalatirányításban folyamatosan fejlődik. A tanulmány áttekinti, hogy a termék- és folyamat megfelelőségének megközelítésétől több évtizedes fejlődéssel hogyan jutottunk el a minőség mai, integráló jelentéséig. Napjainkra a minőségügy gyakorlati alkalmazásai fokozatosan fonódtak össze a környezetvédelemmel, szociális felelősségvállalással, a munkavédelemmel és más területekkel. A fogyasztói társadalom sajátosságainak a minőségügy és a minőségszemlélet fejlődésére gyakorolt hatása mellett a szerző vizsgálata kitér a minőségirányítási rendszerek evolúciójára. Az ISO 9001 szabvány 2015-ös kiadásának struktúrája és követelményei újszerű keretet teremtenek a szervezetek számára a minőségszemlélet kiterjesztéséhez és az integrált irányítási rendszerek bevezetéséhez is.
Rokonszakmák
- Gépipar
- autóipar
- hadiipar
- élelmiszeripar
- gyógyszeripar
- különféle szolgáltatások:
- oktatás
- közigazgatás
- egészségügy
- kereskedelem
Várható jövedelem
HU
5 652 EFt - 5 652 EFt
EU
€37,657.00 - €37,657.00
USA
$68,208.00 - $68,208.00
ÁZSIA
¥127,656.00 - ¥127,656.00
Legközelebbi esemény
https://www.isoforum.hu/
https://www.sgs.hu/hu-hu/news/2019/12/egyutt-a-szakma-2020
Kapcsolódó cikkek
https://www.researchgate.net/publication/313480299_A_minosegiranyitas_fejlodese_es_jovobeli_lehetosegei
https://matarka.hu/cikk_list.php?fusz=132895
https://quality-mmt.hu/wp-content/uploads/2016/06/2006-1.pdf
https://www.isoforum.hu/
http://www.qualitysupport.hu/index.php/letoltheto-anyagok/10-hol-vannak-a-minosegiranyitasi-quality-szakmai-forum-szakmai-weboldalak
- Leírás forrása: a minőség nem pótolható a mennyiséggel
- A hivatás képének forrása: pixabay.com
- A hivatás fejlécképének forrása: pixabay.com
Ehhez még nem szólt hozzá senki. Légy te az első!
Hozzászóláshoz előbb be kell jelentkezni!
Belépés Regisztrálok